Spawanie – magia czy reakcja?

with Brak komentarzy

spawacz podczas pracy

Czym jest spawanie?

 

Jak właściwie powstają stoły, ławy czy donice, które tak pięknie prezentują się w naszych domach, na naszych tarasach?
Od jak dawna człowiek fascynuje się metalami i próbuje coś z nich tworzyć?

 

Na te pytania spróbuję Wam dziś odpowiedzieć. Większość źródeł używa fachowej terminologii i po połowie akapitu człowiek nie wie czy dalej czyta artykuł w swoim ojczystym języku 🙂

 

Zacznijmy od piewszego pytania:

 

Czym jest spawanie?

Przekładając definicję spawania „na chłopski rozum” to nic innego jak łączenie ze sobą dwóch elementów. A te mogą być wykonane z tego samego materiału, ale nie koniecznie.
Jak zachodzi ten proces? Na te dwa elementy należy zadziałać odpowiednią energią, aby spowodować stopienie się ich brzegów. Najczęściej potrzeba jeszcze czegoś ekstra, czyli spoiwa. Spoiwo spawalnicze stapia się wraz z materiałami, które chcemy połączyć i wypełnia lukę pomiędzy nimi.
To prawie jak podgrzać dwie świece i złączyć je ze sobą. Tyle, że one są na tyle plastyczne, że nie pozostawiają między sobą szczeliny. Zatem tu spoiwo jest zbędne.

 

Początki spawania

Początki spawania związane były z ogniem. Człowiek prehistoryczny wiedział, że ogień to ciepło i w ten sposób próbował łączyć metale poprzez rozgrzanie ich do wysokiej temperatury nad ogniem. Brzmi dość logicznie.
W późniejszych wiekach spawanie przeniosło się do kuźni i było domeną kowali.
Pierwsze narzędzie, które moglibyśmy dziś nazwać narzędziami spawalniczymi pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku, zatem można powiedzieć, że spawanie to dość młoda branża i jeszcze wiele etapów rozwoju przed nią.

 

Przyszłość spawania

Obecnie coraz częściej dąży się do automatyzacji i robotyzacji spawania. Miejscem pracy spawacza nie jest już wyłącznie hala produkcyjna. Spawanie pod wodę, spawanie na wysokościach, to nic nowego, choć zarezerwowane dla najlepszych. I dla najlepszego sprzętu.
Czy maszyny spawalnicze zastąpią rękę człowieka?  Dość jesteśmy spokojni o ten zawód. Ale będziemy śledzić wszelkie nowości.
O tych najciekawszych Wam opowiem!

Zostaw komentarz